AĞAÇ KAKAN

Ağaç kakan, tanınan bir kuş türüdür. Gagasıyla ağaç kabuklarını delen ve kabukların altında belirleme edilen detaylı böcek, karınca ve tırtıl çeşitleriyle beslenen kuşlardır. Bu özelliği nedeniyle gagası gerektiğince sivridir. Ayaklarındaki dört parmağında belirleme edilen keskin tırnakları ile ağaçlara sıkıca tutunurlar. Bu hareketi yapar iken kuyruklarından destek alıp, dengelerini daha basit sağlarlar. Ağacın üstünde ani ve kısa sıçramalarda da gerektiğince ustadırlar. Fakat gerektiğince ürkek bir yapıları olduğundan, derhal kaçarlar. Hayat yerleri genelde tenha orman köşeleri ve parklardır. Ağaç kovuklarını kendilerine yuva olarak seçerler.

Ağaç kakan ağaç kabuklarını gagaları sayesinde oyar ve bu şekilde yuvalarını yapar. Bu amaçla baş kasları gerektiğince güçlüdür. Ağaç kabuklarını delme esnasında ortaya gelen sarsıntıyı bu şekilde hafifletir ve beyinlerini korurlar. Ağaç kabuklarının çıkardığı sese göre, buradaki böceklerin konumunu belirleme edebilirler. Ağaç kabuklarında gagaları ile açtıkları deliklerinden, solucan gibi uzayan dilleriyle böcekleri ve tırtılları basitçe yerler.Dilleri avlarına derhal yapışır. Bu sayede çok zorluk çekmeden avını dışarıya çıkarabilir. Dilinin uç alanı resmen bir iğneyi andırır. Ağaç kabuklarına vururken, kendisine has bir ses çıkarırlar. Yaklaşık 9-50 cm arasında boyları olan değişik cinsten ağaç kakan kuşları bulunmaktadır. Oldukça sevimli olmasına rağmen, çok ürkek bir yapıları vardır. Yapılan incelemelerde ağaç kakanın ağaç kabuğunu oyarken 1 saniye içerisinde ortalama 16 gaga vuruşu yaptığını belirleme edilmiştir. Bu esnada uyguladığı güçte yer çekimin 1000 katı kadardır.

Ağaç kakan çeşitleri

Çok sayıda ağaç kakan türü bulunmaktadır. En çok hayat sürdürdükleri bölgeler ise, Avustralya, Madagaskar ve Okyanusya dışındaki alanlardır. Türleri arasında çizgili, Japon, çizgili boğazlı, kareli göğüslü, ufak ve büyük sarı boyun, yeşil, örgülü kızıl taçlı, kara başlı, pul karınlı ağaç kakan çeşitleri yaygındır.