ATMACA

Atmaca, Kartalgiller familyasından olup gündüz yırtıcı kuşları(Falconiformes) takımının alt familyasına ait kuş çeşitlerine verdiği ortak addır. Bu cinste olan birtakım kuş çeşitleri çakır kuşu olarak adlandırılmaktadır. Bacakları ve kuyrukları bedenine göre uzun olmakla beraber vücutları geniş ve gerektiğince kısadır. Bu özellikleri ile atmacalar, avlarına yetişebilmek amacıyla kısa sürede büyük hızlara erişebilmekte ve sık ağaçlar arasında bile ustaca manevralarını gerçekleştirebilmektedir. Şahin, kartal ve tuygun gibi kuş çeşitlerinden ayrılan en mühim özelliği bu kuş çeşitlerinin heybetlerinin büyük olmasına karşın acele manevra yapamadıkları amacıyla öne geçmektedirler.

Atmacaların Fizyolojik Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak ormanlarda yaşam sürdüren ve daha çok ufak kuşlarla beslenen atmacalar, dünyadaki bütün ormanlık bölgelerde bulunmaktadır. Kuzeybatı Afrika, Avrupa’nın ılıman yerlerinde ve bütün Asya’da daha yoğun olarak görülmektedir. Erkek çeşitleri dişi çeşitlerinden daha ufaktır. Ağırlıkları 200-300 gr. arasında değişmektedir. Tüyleri üst bölgede düzgün, siyahımsı kahverengi; dişi çeşitlerinde daha koyu siyahımsı, alt kısımlarda ise koyu kahverengi enine çizgileri bulunmaktadır. Beyaz göz üstü çizgileri atmacaların en dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Göz, gaga ve ayaküstü yerlerinde sarımsı renkte olan derileri, görünüşlerini etkilemektedir.

Dallardan içi yumuşak bir astarla kaplanmış yuvalarını büyük ağaçlara yapmaktadırlar. Dişi atmacalar, kahverengi lekeli beyaz yumurtalarının üzerinden beş hafta süresince kuluçkaya yatmaktadır. Bu proses genellikle mayıs- haziran ayında gerçekleşmektedir. Yavruları doğduktan beş ya da altı hafta sonra tüylenirler. Evcil olarak da beslenebilen atmacalar eğitildikten sonra avlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Yaşamları 11 sene olan atmacalar faydalı kuşlar arasında yer almaktadır.