FLAMİNGO

Flamingo, Flamingolar grubunun, Flamingo giller ailesinden (phoenicopterus) türünü meydana getiren 6 adet kuş türünün ortak adıdır. Tek tür ve onun alt, altı türünden oluşur. Bu türün başka bir özelliği ise, kendi içerisinde ve başka çeşitleri ile çaprazlama üreyebildiği amacıyla, Küba türü olarak adlandırılırlar. Flamingoların Anadolu’da ise Allı turna olarak adlandırılır. Türkiye’de genel olarak Denizli seviyesinde görülür. Uzun ince bacaklı, uzun ve kıvrık boyunlu ve kiremit rengi tonlarında tüylere sahiptir. Tüylerindeki kırmızı tonlar genellikle yediklerinden kaynaklıdır. Yiyeceklerinde karotin miktarı az olan bölgelerde hayat sürdüren çeşitler daha açık renklidir. Yavrular ve genç çeşitler daha az karatin miktarı aldıklarından tüyleri beyaz renklidir.

Flamingolar nerelerde yaşarlar?

Flamingolar, Afrika, Güney Batı ve Orta Asya, orta Amerika ve Güney Avrupa’da rastlanır. İspanya ve Güney Fransa’da Flamingoların en büyük türü olan
Rosa Flamingo kuluçka saatinde görülür. Bu tür 125 .130 cm boylarında olup Asya güney Avrupa ve Afrika’da yaşarlar. Hollanda ve Almanya’nın arasındaki bir bölümde ise, flamingo çeşitlerinde bir koloni yaşar ve bu koloni dünyanın en kuzeyinde hayat sürdüren kolonisidir.

Flamingoların hayat alanları nasıldır?

Flamingolar, çok büyük topluluklar halinde, başka hayvan ve kuş çeşitlerinin hayat sürdürmek amacıyla pek tercih etmeyeceği, sıra dışı tabiat koşullarının bulunduğu bölgelerde yaşarlar. Örnek vermek gerekirse, Tuz gölü, büyük durgun suya sahip göller ve lagünlerde yaşarlar. Kısacası bu kuş türü zor hayat koşullarına dayanabilirler. Bulundukları ortamda sayıları aşağı yukarı olarak bir milyonu bulabilir. Flamingolar ülkemizde ise hayat sürdürmek amacıyla, Denizlideki Acı gölü tercih ederler.

Flamingolar nasıl beslenir?

Genelde Flamingolar, Yengeç, Artemia, Karides gibi hayvanların yanında, Karınca larvası, ve Yosun yiyerek beslenirler. Aşağı doğru eğik ve kalın uçlu, dayanıklı gagaları yardımıyla en zor koşulda bile yiyeceklerine basitçe ulaşabilirler.